Co to jest hosting?

Popularność sklepów internetowych w Polsce jest tak duża, że dla wielu osób to jeden z pomysłów na prowadzenie własnego biznesu. Jak w każdym przypadku, tak i tutaj muszą zostać spełnione pewne warunki, które pozwolą uruchomić sklep internetowy. Jednym z nich jest hosting. Wyjaśniając najprostszymi słowami, hosting jest to miejsce, w którym zostanie zainstalowany sklep na prestashop, a następnie zostanie udostępniony w internecie. Na hosting sklepu internetowego powinien składać się bezpieczny i wydajny serwer. Jakie parametry są ważne, kiedy poszukujemy serwera do sklepu internetowego?

 

Szybkość, transfer i stabilność

Aby sklep internetowy mógł na siebie zarabiać i przynosić ci zyski, powinien być dostępny przez jak najdłuższy czas. Bez względu jaka jest pora dnia lub nocy, potencjalni klienci powinni móc szybko wyświetlić strony sklepu i komfortowo przeglądać umieszczone w nim produkty. Do tego celu potrzebny jest szybki hosting. Takie założenie spełniają serwery dedykowane. W odróżnieniu od hostingu współdzielonego, wykorzystywanego do rzadziej odwiedzanych stron, na serwerze dedykowanym znajdzie się wyłącznie twój sklep prestashop. Dzięki temu, sklep będzie posiadał wystarczający margines mocy, zdolny obsłużyć większy ruch. Trzeba bowiem wiedzieć, że w zależności od dnia tygodnia i godziny, serwery sklepów internetowych mogą odnotowywać obciążenie większe o nawet kilkaset procent. Inną zaletą serwera dedykowanego jest wysoki poziom bezpieczeństwa. Znajdują się na nim wyłącznie twoje pliki, dzięki czemu nie musisz się obawiać o wpuszczenie na serwer wirusa z innej strony (choć w przypadku dobrze zabezpieczonych i administrowanych serwerów i to nie stanowi zagrożenia).

 

Dodatkowe funkcje hostingu dla sklepu internetowego

Sklep internetowy nie będzie w stanie prawidłowo funkcjonować, jeśli serwer nie będzie posiadał dodatkowych funkcji. Niektóre z nich to serwer pocztowy, narzędzie do mailingu, a także wystarczająco duża przestrzeń dyskowa, na której będziesz przechowywał pliki: zdjęcia, dokumenty pdf, a także automatycznie generowane faktury, jeśli sklep internetowy zostanie wyposażony w taką funkcjonalność. Z jakimi kosztami należy się liczyć, wybierając dobry, stabilny i szybki hosting? Korzystając z usług firm, cieszących się dobrą reputacją, będziemy musieli za to zapłacić w granicach 100 złotych miesięcznie. Cena ta może być wyższa, zależnie od pojemności serwera, prędkości oraz rodzaju – serwery SSD są droższe niż klasyczne serwery HDD. Ich zaletą jest zdecydowanie większa prędkość odczytu danych.