Czy pompa ciepła sprawdzi się w starym domu? To dylemat tych, którzy myślą o wykorzystaniu innowacyjnego rozwiązania w nieco starszych budynkach. Ty również stoisz przed podobnym dylematem? W takim razie nasz tekst jest dla Ciebie. Koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Pompa ciepła – jak działa?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od podstaw, a więc od określenia, jak działa pompa ciepła. Pewne jest, że mamy do czynienia z rozwiązaniem przyjaznym dla środowiska, ale na czym właściwie polega praca pompy ciepła? Jak wskazują fachowcy, mamy do czynienia z rozwiązaniem, które może służyć do ogrzewania budynku oraz CWU. To właśnie pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z odnawialnego źródła energii – gruntu, powietrza, czy wody.

To, jak dokładnie będzie działać, zależy oczywiście od tego, na jaki montaż pompy ciepła się zdecydujemy. W naszym kraju do wyboru mamy pompy ciepła gruntowe oraz pompy ciepła powietrze i choć na pierwszy rzut oka wydają nam się identyczne, bo mogą zastąpić tradycyjne kotły grzewcze, to ich praca opiera się na innych źródłach energii.

Montaż pompy ciepła w starym budynku – czy to możliwe?

Najczęściej montaż takiego rozwiązania prowadzony jest w nowych budynkach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by pomyśleć o wykorzystaniu pompy ciepła w już istniejących budynkach. Aby jednak montaż pompy ciepła katowice zapewnił właściwą wydajność działania, koniecznie będzie przygotowanie budynku do jej instalacji. Co to dokładnie oznacza? Najczęściej w starszych budynkach problem stanowią wysokie straty energetyczne, które wynikają z braku termomodernizacji.

Właściwa izolacja domu niestety jest kluczowa przy montażu pompy ciepła, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie budynku na ciepło i tym samym pozwala na redukcję kosztów ogrzewania. Jeśli zatem rozważamy montaż pompy ciepła, to najpierw będzie nas czekać kilka zadań do wykonania. Przede wszystkim mowa tutaj o ociepleniu ścian zewnętrznych swojego domu, wymianie starej stolarki okiennej, czy montaż szczelnych drzwi zewnętrznych. czy izolacja dachu lub stropu budynku.

Do tego dochodzi również wykonanie izolacji dachu lub stropu budynku, czy wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Tak przygotowany budynek jest gotowy do dalszego działania i sprawia, że pompa ciepła nie tylko będzie tańsza w zakupie, ale również będzie pociągała ze sobą niższe koszty obsługi.

Pompa ciepła w starym domu – opłaca się, czy nie?

Bazując na tym, co udało nam się ustalić, widać, że montaż pompy ciepła w starym domu wiąże się ze sporą ilością prac, a co za tym idzie, również z pewnymi kosztami, jakie trzeba ponieść. Dlatego wielu z nas może uznać, że montaż klimatyzacji katowice może okazać się o wiele lepszy, niż montaż pompy ciepła, ale nic bardziej mylnego. Poniesione koszty w dłuższej perspektywie nam się zwrócą i to z nawiązką, a właśnie na tym przecież nam zależy.

Mimo wszystko i tak ostateczną decyzję zostawiamy każdemu właścicielowi jednorodzinnego domu. Aby rozwiać wszystkie wątpliwości, warto zdobyć więcej informacji o samej pompie ciepła, czy nawet poprosić fachowców o wycenę samej termomodernizacji i montażu pompy ciepła.