Sklep internetowy oparty na silniku Prestashop można zainstalować na wiele sposobów. Najprostszymi sposobami  są instalacja w chmurze Prestashop i instalacja paczki ściągniętej z oficjalnej strony. Ten i następny wpis będzie poświęcony właśnie na te dwa sposoby, bo według mnie są najlepsze, chyba, że dostawca hostingu udostępnia kreator instalacji – wtedy ta metoda jest najłatwiejsza. Jest to jednak sprawa indywidualna i w praktyce każdy taki kreator działa trochę inaczej. Dlatego chciałem tu przedstawić sposób uniwersalny, który każdy będzie mógł zastosować.

 

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z PrestaShop Cloud. Jest to rozwiązanie, które Presta udostępnia od pewnego czasu. Używając tej metody można dosłownie otworzyć sklep w kilka minut. Wchodząc na oficjalną stronę należy kliknąć przycisk tzw. “wezwania do akcji” – Sprzedawaj online, a następnie wybrać jedną  z trzech dostępnych opcji. Będą to: “Prestashop Download”, “PrestaShop Cloud” oraz “Partnerskie agencje”. Wybieramy opcję z “cloud” w nazwie. Następnie pojawi się formularz w którym należy podać nazwę sklepu oraz adres email. Jeżeli nazwa którą chcielibyśmy użyć nie jest zajęta, przechodzimy do kolejnego okna. Widzimy tam jak będzie wyglądał adres sklepu łącznie z domeną “pswebshop.com”.

Czyli adres naszego sklepu będzie wyglądał np. tak: “supersklep.pswebshop.com”

Oprócz tego w formularzu są jeszcze pola pytające o kraj w którym się znajdujesz i o to na jakim etapie zaawansowania jesteś w temacie Presty. Po tym oknie pojawia się już ostatnie w którym wypełniamy podstawowe dane: imię, nazwisko i hasło.

Na dole trzeba zaznaczyć jeszcze “checkbox” potwierdzającego przeczytanie regulaminu i można zaznaczyć drugi potwierdzający chęć otrzymywania wiadomości i porad dotyczących prowadzenia i rozwoju sklepu. Polecam zaznaczyć to pole, ponieważ materiały wysyłane od twórców są na naprawdę wysokim poziomie.

Teraz pozostaje już tylko kliknięcie przycisku “Uruchom mój sklep”.

Na podany podczas rejestracji mail wysłany został link aktywujący. Kliknięcie go kończy proces zakładania sklepu i w ten sposób instalacja dobiega końca.

 

Nasz sklep jest już gotowy. Niestety wadą tej metody jest to, że jeżeli chcielibyśmy zmienić standardowy szablon sklepu to jedyną możliwością jest zakup szablonu z oficjalnego sklepu. Nawet jeżeli posiadamy już wcześniej zakupiony szablon z innego źródła ta metoda uniemożliwi nam jego użycie. Dlatego w następnym poście opisana zostanie sytuacja instalacji sklepu z paczki ściągniętej z oficjalnej strony.

Widok zainstalowanego sklepu