Co to jest hosting i domena?

Każdy przedsiębiorca, który chce być efektywny na rynku musi dostosować swoją firmę do współczesnych realiów. Rynek IT, rynek społeczności internetowych czy w końcu widoczność marki i przedsiębiorstwa w sieci, wymagają dodatkowych działań. Jeszcze kilka lat temu wystarczyła prosta strona internetowa, a firma uznawana była za profesjonalną i rzeczową. Dziś, aby zaistnieć w sieci, niezbędne jest posiadanie pełnego zaplecza w tym zakresie. Zaplecze to natomiast zaczyna się od hostingu i domeny.
Czym jest hosting
Hosting jest to nic innego jak miejsce, które wynajmujemy w serwerowni, przeznaczone bezpośrednio na nasze potrzeby. Oznacza to, że hosting jest jak miejsce na komputerze, które współdzielimy z innymi użytkownikami. Hosting zapewnia możliwość posiadania własnego serwera, odpowiedniej infrastruktury serwerowej, którą możemy dostosować do własnych potrzeb. Hosting pozwala „hostować”, czyli gościć, przechowywać naszą stronę internetową, która jest uruchomiona przez 24/7 i 365 dni w roku. Możemy przechowywać tam nasze dane, a także stworzyć na hostingu na przykład odpowiednie oprogramowanie wykorzystywane i działające zdalnie.

Czym jest domena

Stworzenie strony internetowej byłoby zbędne, gdyby nie możliwość zademonstrowania jej światu. W tym celu kluczowa staje się właściwa domena, która będzie posiadała odpowiednią nazwę, a także z czasem zostanie przez wyszukiwarkę doceniona na tyle, aby pokazywać się wysoko w wynikach wyszukiwania.
Domena jest swoistym przedstawieniem się, czymś na wzór wizytówki naszej strony internetowej. Od domeny, jej nazwy, a także prawidłowego zaindeksowania przez wyszukiwarkę zależy ilość odwiedzin naszej strony internetowej, a także widoczność naszego serwisu lub strony firmowej w przestrzeni internetowej.

Jak ważny jest właściwy hosting i odpowiednia domena
Właściwy dobór hostingu oraz domeny zależy od prawidłowego działania strony internetowej, od jej widoczności w sieci, a także od rozpoznawalności. Sam hosting może służyć nie tylko pod stronę internetową, ale również może być wykorzystywany jako miejsce przechowywania danych, chmura użytkowników i aplikacji oraz serwer pod aplikację lub jej bazę danych.