Wybór wysokiej jakości szablonu dla swojej strony internetowej jest jedną z najważniejszych decyzji projektowych, które podejmiesz. Musisz mieć stronę, która wygląda profesjonalnie i pasuje do Twojej marki. Ważną kwestią jest również responsywność, ponieważ zapewnia ona, że Twoja strona będzie wyglądać dobrze na wszystkich typach ekranów, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzystają Twoi klienci. Jest to szczególnie istotne, gdyż najnowsze badania wskazują na wzrost liczby użytkowników dokonujących zakupów online za pośrednictwem urządzeń mobilnych – telefonów oraz tabletów. Zatroszcz się zatem o ich komfort, wybierając szablon, który stanowi idealne połączenie możliwości dostosowywania i wizualnej atrakcyjności, a stworzysz profesjonalny wizerunek dla swojej firmy!

1) Darmowe szablony na TemplateMonster

Template Monster to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najczęściej wybieranych stron, specjalizujących się w dystrybucji gotowych szablonów Prestashop. Chociaż serwis bazuje głównie na sprzedaży płatnych rozwiązań, w jego ramach można znaleźć również wiele zupełnie darmowych szablonów. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz – od klasycznych sklepów do pełnowymiarowych układów, nowoczesnych rozwiązań i stron zaprojektowanych tak, aby umożliwić ci możliwość ich personalizacji. Dzięki wysokiej jakości oferowanych produktów, TemplateMonster stanowi idealne rozwiązanie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w branży e-commerce i szukają rozwiązań, które pozwolą im w łatwy i szybki sposób zbudować stronę internetową. Nowoczesne szablony to połączenie wygody użytkowania oraz atrakcyjności,  dzięki czemu bez problemu przyciągniesz potencjalnych klientów. Jeśli podchodzisz poważnie do biznesu to wydatek kilkudziesięciu dolarów za bardzo dobry szablon nie powinno stanowić problemu. Pamiętaj, że sklep/strona www to handlowiec, który pracuje 24/7 na Twój dochód.

2) Darmowe szablony na LeoTheme

LeoTheme to serwis specjalizujący się w sprzedaży szablonów przeznaczonych dla PrestaShop. Ich katalog obejmuje tysiące motywów, podzielonych kategoriami. Znajdziesz tu zarówno szablony przeznaczone dla niewielkich, lokalnych biznesów, jak i tych największych, dla których podstawą jest możliwość przygotowania rozbudowanej strony internetowej. Dostępne motywy różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem i układem, ale również stylem wizualnym, dzięki czemu z pewnością znajdziesz stronę idealnie dopasowaną do swojej marki. Podczas pisania artu znalazłem u nich 15 darmowych szablonów do prestashop.

3) Darmowe szablony na PrestaHero

Podobnie jak LoeTheme, serwis PrestaHero specjalizuje się wyłącznie w sprzedaży szablonów przygotowanych dla stron internetowych opartych o PrestaShop, a dodatkowo oferuje również moduły rozszerzające oraz usprawniające ich działanie. Znajdziesz tu rozwiązania wspierające optymalizację, zwiększające ruch na stronie, ułatwiające migrację strony, czy wpływające na sprzedaż i lojalność konsumentów. Chociaż znaczna część oferowanych szablonów to wersje płatne, PrestaHero oferuje również szeroki wybór darmowych motywów. Żeby je znaleźć, wystarczy otworzyć zakładkę “Free Offers”, znajdującą się na samej górze strony.

4) Darmowe szablony na MyPrestaModules

Na podobnej zasadzie działa również serwis MyPrestModules. Tutaj również, poza wysokiej jakości szablonami, można znaleźć bogatą ofertę dodatków, rozszerzeń oraz narzędzi. Chociaż jest to mniej znana strona, cechuje się przede wszystkim wysoką jakością dostępnych produktów. Wszystkie motywy, zarówno te płatne, jak i darmowe są zgodne z najnowszymi standardami technologicznymi oraz cechują się atrakcyjną i przyciągającą wzrok warstwą wizualną. Twój sklep będzie odbierany zatem jako profesjonalny, przejrzysty oraz łatwy w obsłudze, dzięki czemu nie tylko przyciągniesz klientów, ale zyskasz możliwość zatrzymania ich na dłużej. 

5) Szablony Theme Forest

Theme Forest to jeden z najprężniej działających serwisów. Nie znajdziesz tu darmowych motywów, ale produkty najwyższej jakości. Większość szablonów oferowanych przez serwis otrzymuje darmowe wsparcie techniczne, a także bezpłatne aktualizacje. Chociaż wiąże się to z większą inwestycją, niż w przypadku darmowych szablonów, warto rozważyć również takie rozwiązanie – szczególnie jeżeli posiadasz kapitał na rozwój firmy, a brakuje ci czasu, żeby samodzielnie uporać się ze wszystkimi komplikacjami, które mogą pojawić się podczas budowania sklepu internetowego. Dodatkową zaletą Theme Forest jest również rozbudowany katalog, zawierający tysiące gotowych motywów, mających określone przeznaczenie. Za niewielką cenę, możesz znaleźć szablon, idealnie dopasowany do Twojego biznesu! 

Jaki szablon będzie dla Ciebie najlepszy?

Darmowe szablony będą najlepszym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z branżą e-commerce i zastanawiają się nad otwarciem pierwszego sklepu internetowego. W tym przypadku kluczowa może okazać się ich dostępność oraz łatwość wykorzystywania, dzięki którym zrozumiesz, jak łatwe jest rozpoczęcie sprzedaży internetowej. Obecnie, darmowe wersje szablonów nie odstają jakością od płatnych zamienników, a wiele z nich umożliwia opcje personalizacji, dzięki czemu poświęcając niewielką ilość czasu możesz bez udziału profesjonalistów stworzyć stronę szytą na miarę swojego biznesu.

Jeżeli jednak nie masz na to czasu lub zależy ci na dodatkowym wsparciu, możesz również rozważyć zakup jednego z płatnych szablonów. W tym przypadku, otrzymasz również wsparcie techniczne oraz możliwość zgłaszania problemów. Wiele z nich obejmuje także okresowe aktualizacje, dzięki czemu zyskasz pewność, że Twoja strona przez wiele lat będzie zgodna z najnowszymi standardami technologicznymi, a tym samym w pełni zoptymalizowana. 

Co wybieram do swoich projektów

Ja przy swoich projektach wolę wydać kilkadziesiąt dolarów i mieć głowę spokojną. Dobry szablon, wsparcie, pomoc jest więcej warta niż 50$. Osobiście polecam Bestseller polskiego autora szablon warehouse na theme foretst (pokaż go). Samo to, że jest co roku bestsellerowym hitem sprzedaży świadczy o jego wyższości nad innymi.