W tym wpisie kontynuowane zostanie wprowadzenie do tematu Prestashop.

 

Jeżeli chcesz prowadzić handel przez sklep internetowy musi on posiadać kilka podstawowych funkcji, które na takie działanie pozwolą. Są to po pierwsze: swobodny dostęp do sklepu dla klientów. Mam na myśli przejrzyste ułożenie poszczególnych elementów, logo identyfikujące markę i produkty umieszczone w czytelny sposób. Jest to o tyle istotne, że w przypadku jeżeli Twój klient wejdzie na stronę sklepu i nie spodoba mu się ona lub nie będzie wiedział jak ma się po niej poruszać to pójdzie gdzie indziej i raczej mała szansa, że wróci.

 

Następną ważną rzeczą jest możliwość wyszukiwania przedmiotów. Zarówno dla tych którzy szukają konkretnej rzeczy – wyszukiwarka ogólna, ale też dla tych, którzy

chcą się rozejrzeć. Tych drugich będzie bardziej interesować ranking najczęściej sprzedawanych przedmiotów, czy najwyżej ocenianych. Na tej podstawię mogą wyrobić sobie opinię i często podjąć decyzję o zakupie. Zwłaszcza jeżeli w rankingu ocen jest nie tylko skala stopniowa, ale i możliwość napisania paru słów o danej rzeczy.

 

Kolejnym ważnym elementem sklepu jest możliwość łatwego zarządzania nim. Przy prowadzeniu sklepu musisz mieć możliwość swobodnego dodawania produktów

i szczegółowego opisywania ich. Niezbędna jest też funkcjonalność związana z przetwarzaniem zamówień, taka jak np. automatyczne wysyłanie powiadomień e-mail o statusie zamówienia do klienta. System zarządzania sklepem powinien także wykonywać pewne rzeczy organizacyjne bez Twojego udziału. Podstawowe, jak np. zmniejszanie ilości danego towaru po jego zakupie. Jak i te trochę bardziej skomplikowane, jak prowadzenie statystyk na temat sprzedaży, które powiedzą Ci co najlepiej się sprzedaje, a co w ogóle. Na tej podstawie możesz modyfikować swoje zatowarowanie.

 

Jako że wpis jest poświęcony Prestashop, jak pewnie się domyślasz wszystkie opisane powyżej funkcje i o wiele więcej są już zaimplementowane w tym oprogramowaniu. W następnym wpisie opis bardzie złożonych funkcji, modyfikacji i wstęp do instalacji Prestashop.

 

backoffice