Media serwery z SSL na głównej domenie

Każdy, kto próbował skonfigurować media serwery w prestashop posiadając wykupiony certyfikat SSL tylko na główną domenę miał nie lada problem. W preferencjach wklejamy jedynie adres subdomeny bez http czy https. Posiadając jeden zwykły certyfikat SSL na główną domenę np. mojesklepy.pl nie uda nam się stworzyć subdomen z certyfikatem. Poniżej przedstawimy problem i jego bezpłatne rozwiązanie.

Problem

Wpisując przy włączonym SSL nasze subdomeny skierowane na główny katalog naszego  sklepu nie otrzymamy żadnego błędu. Jednak po sprawdzeniu strony widać, że obrazy produktów nie zostały zaimportowane. W czym tkwi problem?

Presta pobrała adresy subdomen img1.mojesklepy.pl img2… i dodała do nich https tworząć ścieżkę w postaci https://img1.mojesklepy.pl, a przecież nie mamy wykupionych certyfikatów na subdomeny, a tym bardziej nie posiadamy drogiego certyfikatu WILDCARD SSL.

Rozwiązania

Wykupić kosztowny wild card SSL na główną domenę
Wykupić certyfikaty na każdą z subdomen

Wykonać poniższą instrukcję bezpłatnie

Zakładamy, że mamy już poprawnie utworzone subdomeny u naszego hostingodawcy z przekierowaniem na nasz główny katalog sklepu.

Wchodzimy w PA naszego sklepu. Jeśli mamy włączony SSL to wyłączamy go w preferencje -> Ustawienia główne. Jeśli wyłączony to przechodzimy dalej.

sslnaglownejdomenie-jpg

Wchodzimy w parametry zaawansowane – >Wydajność

W polach serwery wpisujemy zmyślone, tymczasowe subdomeny  np. amg1.2beecomers0.pl |  amg2.2beecomers0.pl | amg3.2beecomers0.pl jak na obrazku poniżej, klikamy zapisz i dostajemy taki komunikat z błędem. Wszystko idzie po naszej myśli.

dowpisu2

Teraz logujemy się do phpMyAdmin u naszego hostingodawcy. Klikamy w bazę danych powiązaną z naszym sklepem internetowym.

Jak widać  na obrazku poniżej 1. wybieramy bazę danych za sklep 2. Klikamy powyżej szukaj (search) 3. Klikamy w zaznacz wszystkie tabele (Select All) 4. Wpisujemy naszą pierwszą tymczasową  subdomenę w moim przypadku amg1. i klikamy szukaj.

obraze3bazadanych

Teraz w wynikasz wyszukiwania szukamy dopasowań, nasze znajduje się przy ps_configuration i klikamy przeglądaj (browse), następie klikamy w ołówek (edytuj)

ssljedynienaglownejdomenie-jpg

W miejscu gdzie mamy wpisaną naszą tymczasową domenę wpisujemy prawidłową, wcześniej ustawioną czyli img1.ajit.pl i klikamy go.

zmianapolassl

Musimy teraz powtórzyć dla kolejnych  zmyślonych subdomen edycję z ołówkiem. Klikamy szukaj, wpisujemy amg2.ajit.pl, edytujemy na img2.ajit.pl i klikamy button go. Oczywiście na 3 punkt też powtarzamy tą czynność. Mając już tak przygotowaną i 3 subdomenę możemy zamknąć phpmyadmin i w panelu administratora sklepu przejść do preferencje -> Ustawienia główne i włączyć SSL. Dzięki temu nasze obrazy produktów będą wyświetlać się na stronie, a sklep będzie o wiele szybciej chodził.

Media serwery to świetnie rozwiązanie do optymalizacji naszego sklepu, a dzięki temu poradnikowi na pewno poradziłeś sobie na instalacji go z certyfikatem SSL. Jeśli masz jakiś problem z podpięciem subdomen opisz go w komentarzu.