Jak otworzyć internetowy sklep spożywczy? Czy to się opłaca i jak wygląda start.

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem sklepu spożywczego online to chyba nie ma lepszego czasu niż obecnie. Niestety w związku z epidemią panującą w Polsce wiele osób szuka obecnie towarów spożywczych w internecie z dostawą do domu. Podam z ciekawości, że największe markety mają terminy oczekiwania na dostawę od 2-3 tygodni.  Biznes ten ma niestety swoje ograniczenia, które wymienimy poniżej.

Co najlepiej sprzedawać w sklepie spożywczym online?

Najlepiej wszystkie towary pierwszej potrzeby, które znajdziemy w każdym stacjonarnym markecie. Sklep spożywczy w internecie czy stacjonarny powinien zawierać wszystkie najpotrzebniejsze produkty. Między innymi jak:

  • Świeże owoce i warzywa
  • Pieczywo. Jeśli sprzedajemy i rozwozimy tylko w swoim mieście możemy oferować każde pieczywo. Jeśli chcesz sprzedawać produkty na całą Polskę to zainteresuj się pieczywami orkiszowymi, które długo zachowują naturalną świeżość.
  •  Wędliny i mięsa
  •  Ryby
  • Artykuły spożywcze
  • Chemia gospodarcza
  •  Produkty dla dzieci

Magazyn a sklep spożywczy

Jeśli posiadamy magazyn wypełniony towarem z naszego zwykłego marketu to super! A jeśli nie to musimy zacząć w inny sposób. na pewno w Twoim mieście lub okolicznych miejscowościach znajdują się hurtownie spożywcze i to tam musimy udać się najpierw, aby poznać asortyment i co można wystawiać na sklepie bez obaw o braki magazynowe. Znając towar możemy przejść dalej i uzupełnić nasz sklep online w produkty. Nie musisz codziennie jeździć do hurtowni po towar. Wprowadź na swoim sklepie zbieranie zamówień i co 2 drugi dzień rozwożenie.

Wysyłka towarów

Wysyłkę najlepiej prowadzić w własnym zakresie (jeśli sprzedajemy tylko na dane miasto np. Warszawa). Korzystając z firm kurierskich paczka musiałaby przejść przez sortownię i kuriera. Czas wysyłki wyniósłby ok 3 dni. Możemy oczywiście dodać opcję takiej wysyłki na sklepie, aby klienci wiedzieli, że czas oczekiwania może wynieść kilka dni.  Pamiętaj, żeby opłacała się wysyłka pozwól tworzyć zamówienia na minimalną np. kwotę 150zł brutto.

Jaką platformę wybrać dla budowy sklepu spożywczego?

Można wybrać każdą, ale pamiętaj… Wybierając Saas zapłacisz bardzo dużo za przeróbki sklepu. Polecałbym Prestashop. Bezpłatne oprogramowanie, które możesz pobrać z tej strony. Nie każda platforma posiada dedykowany system lub tanie dodatki do dostosowania standardowego sklepu online do sklepu spożywczego sprzedającego towar przez internet. Chodzi głównie o wielo wagowe produkty, które nie posiadają jednej wagi jak np. mięso pakowane. Cena może być za kilogram, ale nie spotkasz tego produktu w idealnej wadze 1kg.

W praktyce

Uruchomiliśmy taki sklep internetowy z dostawą w większym mieście. Ciekawi Cię jak wygląda? Budżet na kampanię 150zł przyniósł 39 zamówień na łączną kwotę ponad 18 000zł w jeden dzień! Nie jest również to takie proste, bo sklep ma swoje „problemy”, które trzeba rozwiązać jak różne wagi pakowanych produktów. Przystosować i ustawić sklep internetowy pod taką działalność. Właśnie taki sklep możemy stworzyć i będziemy chcieli podzielić się nim z naszymi klientami. Jeśli jesteś zainteresowany, lub zainteresowana otwarciem sklepu spożywczego online jak np frisco napisz do nas lub zadzwoń. Informacje kontaktowe znajdują się w stopce strony.