PrestaShop to platforma, która umożliwia prowadzenie własnego sklepu internetowego. Jest to ostatnio najpopularniejsze narzędzie, które posiada gotowe funkcje. W sklepie prestashop można zainstalować dodatkowe moduły, które pozwalają na wprowadzenie wielu nowych modyfikacji. Mają one różne opcje i funkcjonalność. Istnieje szeroki wybór wtyczek, jaką więc wybrać? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Wtyczka Polskiego autora Blog for PrestaShop

Blog for PrestaShop to wtyczka zaprojektowana przez Polskiego autora, która oferuje naprawdę wiele przydatnych opcji w stosunku do ceny. Moduł jest kompatybilny z dwiema wersjami PrestaShop – 1.6 oraz 1.7. Inwestując w niego, możemy liczyć na pełne wsparcie techniczne – które jest wielojęzykowe. Najlepszymi cechami modułu jest to, iż:

 • dostępnych jest wiele typów postów – standardowe, galerie, video oraz linki zewnętrzne,
 • planowanie postów,
 • kompatybilność z Scherma.org.

Oprócz tego możemy liczyć na pełne wsparcie techniczne w przypadku problemów – jest ono wielojęzykowe. Inne opcje, jakie są dostępne w pakiecie to: opytmalizacja SEO, intuicyjny design, możliwość komentowania postów, tworzenia tagów, ustawienia autora postów, wiele opcji konfiguracji strony, rozszerzony dostęp do postów, nielimitowane kategorie postów i duży wybór ładnych motywów. Wszystko to mamy w bardzo dobrej cenie, a opinie użytkowników są jednoznaczne – według nich jest to jeden z najlepszych modułów jakie kupili.

Moduł Leo Blog w języku angielskim

Kolejny moduł jaki prezentujemy, jest dostępny tylko w języku angielski i nazywa się Leo Blog. Posiada on pulpit nawigacyjny, który umożliwia skonfigurowanie sposoby wyświetlania stron. W tej wtyczce można stworzyć motyw dla strony internetowej. Treści bloga obejmują zarządzanie kategoriami, artykułami i komentarzami. Wtyczka Leo Blog posiada dwa moduły: Leo Blog Managment i Leo Latest Blog. Moduł oferuje nowoczesny desing, potężne ramy oraz profesjonalne wsparcie, ale niestety nie jest dostępny w języku polskim, co dla niektórych użytkowników może stanowić duży problem.

Darmowa wtyczka SmartBlog z tylko podstawowymi funkcjami

SmartBlog to moduł, którego możemy mieć za darmo. Ze względu na to nie oferuje on jednak zbyt wielu ciekawych opcji. Stworzony został dla PrestaShop w wersji 1.7.

Jego najważniejsze zalety to:

 • Łatwe tworzenie strony bloga – możliwość zarządzania blogiem, kategoriami, konfiguracją, tagami i sekcją komentarzy,
 • Optymalizacja pod kątem SEO,
 • Kompatybilność z PrestaShop 1.7,
 • Wiele możliwości zarządzania blogami – łatwe publikowanie, udostępnianie postów.

Opinie użytkowników darmowego modułu SmartBlog są bardzo różne. Co prawda jest on darmowy, ale bardzo okrojony w funkcje, które oferują inne płatne wtyczki. Podstawowym minusem jest brak języka polskiego i trudny dostęp do wsparcia technicznego.

Simple Blog – darmowy moduł z możliwością wykupienia premium

Simple Blog to moduł dostępny w wersji bezpłatnej i premium. Darmowa propozycja jest dostępna dla użytkownikow przez rok. Potem można aktualizować stronę internetową do wersji premium jednym kliknięciem, dzięki PrestaHero Connect. Niestety, jak w większości przypadków – brak języka polskiego. Bezpłatne wsparcie techniczne ważne jest przez 3 miesiące. Moduł opiera się przede wszystkim na tym, że po czasie będzie trzeba wykupić pakiet, aby móc z niego korzystać.

Co umożliwia Simple Blog?

 • tworzenie kategorii blogów i zarządzanie postami,
 • łatwe dodawanie wszystkich typów postów,
 • utworzenie krótkiego opisu bloga w celu zapoznania odwiedzającego z jego treścią,
 • wspiera elementy SEO (można dodawać tytuły meta, opisy meta, słowa kluczowe meta),
 • jest możliwość zarządzania komentarzami i wysyłania powiadomień e-mail do klientów, gdy komentarz zostanie zatwierdzony,
 • obsługa dwóch typów układów postów – lista lub siatka,
 • możliwość obsługi trybu wielu sklepów.

Jak obrazuje powyższa lista, oferowanych opcji jest dużo – ale niestety wiąże się to z odpowiednią ceną. Wersja premium jest w cenie €29.99 za rok, €39.99 na dwa lata i €49.99 na trzy lata. Możemy wykupić darmowy moduł, ale po roku użytkowania będziemy musieli zainwestować w płatną wersję.

Moduł z oficjalnego marketu PrestaShop

Ostatnia propozycją jest PrestaBlog, czyli wtyczka z oficjalnego marketu PrestaShop. Jest on nagrodzony tytułem „Best trafic module” i ważną jego cechą jest optymalizowanie SEO we wszystkich wyszukiwarkach. Niestety, po raz kolejny jest to wtyczka, która nie umożliwia obsługi w języku polskim. Oferuje ciekawe szablony, system zarządzania autorami, jest bogaty w opcje SEO oraz istnieje w nim możliwość planowania publikowania postów. Posty można także udostępniać na portalach społecznościowych – facebook, twitter, linkedin, e-mail, pinterest, pocket, trumbl, reddit i hackernews.

Oprócz tego PrestaBlog umożliwia:

 • wyświetlanie dowolnej liczby postów na blogu,
 • wstawianie tytułu, podsumowania, treści WYSIWYG,
 • nieograniczone obrazy,
 • korzystanie z systemu komentarzy klientów na prestshop,
 • tryb podglądu, funkcja kanału RSS,
 • powiązane wpisy na blogu z produktami ze sklepu.

Opcji jest dużo, ale cena wtyczki jest największa spośród wszystkich, które przedstawiliśmy w artykule. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to oryginalny moduł od PrestaShop. Cena wynosi 97,99€ (pakiet Bussines Care).

Co wybieram do swoich projektów?

Ja osobiście wybieram zawsze pierwszą wtyczkę od polskiego autora Blog For Prestashop. Jest najlepsza dla mnie względem SEO. Cena najniższa, a przecież blog ma ściągać dla nas ruch z wyszukiwarki. Przykładam zawsze dużą uwagę do tego, jak bardzo zoptymalizowany jest moduł/styl pod kątem SEO. Jeśli chcez aby blog generował dla Ciebie ruch, który przełoży się na pieniądze to warto wydać te 39$. Mogę pomóc w instalacji i konfiguracji.