Optymalizacja, przyspieszenie, poprawa szybkości sklepu prestashop? Każdy kto na własną rękę próbował instalować dowolny skrypt na swoim serwerze nie zawsze był zadowolony z wydajności. Pokażemy Ci krok po kroku jak możesz zoptymalizować swój sklep internetowy oparty o prestashop.

Zanim jednak przejdziemy do punktów musisz pamiętać że najwięcej zależy od kilku głównych czynników:

  • Szablon
  • Wielkość bazy danych
  • Hosting. O tym jaki serwer polecamy i jak zoptymalizować podaliśmy na końcu.

1. Kompresja GZIP

Sprawdź czy masz włączoną kompresję GZIP na swoim serwerze. Możesz to sprawdzić pod tym linkiem. Wystarczy podać jedynie adres url swojego sklepu. Jeśli nie masz, napisz zgłoszenie do hostingodawcy. Powinien bez problemu włączyć usługę na Twojej wirtualnej maszynie. W większości przypadków kompresja gzip jest włączona domyślnie, ale znam serwerownie gdzie musimy w panelu admina samodzielnie odpalić kompresję. Jeszcze szybki tip żeby nie czekać na odpowiedź administracji możesz łatwo wyszukać instrukcję włączenia kompresji w Google. Wystarczy napisać w polu wyszukiwania „Jak włączyć kompresję gzip [nazwa Twojego hostingu]”.

2. Optymalizacja prestashop z włączonym cache, łączenie CSS, js i inne

Wejdź na podstronę preferencje -> wydajność i ustaw poniższe dane tak jak na screenie poniżej. Ustawieniem tego zyskasz na szybkości sklepu opartego na prestashop. W wyjątkowych przypadkach funkcjonalność CCC przy słabo napisanym szablonie może zaszkodzić. Jeśli masz wszystko na tak, a sklep wczytuje się nawet wolniej niż wcześniej to spróbuj odznaczyć  inteligentna pamięć podręczna dla CSS i sprawdzić wtedy, lub js i ponownie sprawdzić. Testy z poprawy przed  i po możesz sprawdzić na gtm metrix lub pingdom tools. Pamiętaj aby po każdych zmianach czyścić pamięć za pomocą buttona „wyczyść pamięć podręczną”.

optymalizacja js css

3. Podnieś PHP serwera do minimum 7.2 lub 7.3

Ten punkt zależny jest również od wersji zainstalowanej presty. Jeśli posiadasz wersję poniżej 1.7.6.8 zastosuj PHP 7.2. Jeśli wyżej to PHP 7.3. Dla wersji 1.6 zastosuj 7.1. Tutaj musisz zachować szczególną ostrożność. Czasem zdarza się, że zainstalowany moduł może nie być kompatybilny z wyższą wersją PHP. W zakładce zaawansowane -> Informacje sprawdzisz na jakiej wersji pracuje Twoja instalacja Prestashop. Jeśli po podwyższeniu wersji PHP sklep nie działa to wróć jak najszybciej do swojej poprzedniej wersji. Podnieść możesz w panel adminie lub prosząc administratora serwera. Analogicznie jak opisywałem wyżej możesz wpisać w Google „Jak zmienić wersję PHP na serwerze [Nazwa hostingu]”.

4. Optymalizuj obrazki

Często u naszych klientów, którzy zlecili optymalizację widzimy zbyt duże obrazy w sliderze, produktów i banerów. Presta tworzy 4-5miniatur jednego zdjęcia produktów. To bardzo dobrze! Na stronie kategorii zdjęcia produktów są mniejsze niż zdjęcia na stronie produktu. Jak sprawdzić czy masz za duże zdjęcia? Wejdź na zakładkę wygląd -> zdjęcia są tu podane wymiary. Home-default to zazwyczaj wymiar zdjęć na stronie produktu, large deafult to zdjęcia na karcie produktu. Musisz sprawdzić, czy zdjęcia ustawione nie są za wielkie do miejsc ich wyswietlania np. klikając lewym przyciskiem myszki na obrazek pokaż obraz.

5. Wyłącz instalowane ale nie używane moduły

Instalowane były moduły których nie używasz? Usuń je! Przy pełnej optymalizacji prestashop pozbywamy nad programowych modułów. Opisany przez nas poniżej polecany hosting posiada taką funkcję dzięki której jednym kliknięciem wyłączymy moduły do zbierania nie potrzebnych nam statystyk, a one naprawdę potrafią powiększyć naszą bazę przez co sklep wczytuje się naprawdę wolno!

6. Optymalizuj bazę danych

Prestashop zbiera wiele statystyk, nie oszukujemy się, większość z nas i tak używa google analytics do zbierania i analizowania danych. Zebrane dane przy dużym ruchu na sklepie potrafią go obciążyć. Najprostszy sposób to pobranie dboptimizer od mypresta. Czyszczenie bazy danych i optymalizacja jest dziecinnie prosta i należy tylko przeklinać co kilka tygodni buttony dostępne w module.

7. Zmień hosting

Zapewne jak dotarłeś do tego wpisu to z względu na to że Twój sklep działa kiepsko i wolno. Im szybciej zdecydujesz się na migracje tym lepiej i mniej pracy będzie w przyszłości. Opisywaliśmy już nasz wybór hostingu pod tym linkiem Jaki hosting dla Prestashop. Jest to jeden z najbardziej poczytnych artykułów w naszym serwisie! Wkrótce zostanie zaktualizowany o firmę cyber folks (dawna nazwa linuxpl.com)

 

Polecany serwer pod optymalizację

Obecnie testujemy i polecamy hosting cyber folks, który oferuje również za darmo moduł PSOptimizer dzięki czemu nasz sklep naprawdę jest szybki. Dlaczego tak się dzieje?

  • Moduł automatycznie zamienia nam zdjęcia na rozszerzenie .webp – które sugeruje google page insights.
  • Wyłącza nam nadprogramowe moduły do zbierania statystyk
  •  Optymizuje bazę danych
  • Konfiguruje automatycznie LiteSpeed Cache!
  • Darmowy certyfikat SSL
  • i wiele innych przydatnych funkcji.

Możesz zrobić kopię swojego sklepu i testować za darmo przez 14 dni serwer w raz z otrzymanym modułem.

Mamy również zniżkę -10% dla naszych czytelników. Kod rabatowy to: 6HZO-U89N-E3JA

Optymalizacja prestashop na hostingu cyber folks przeczytasz wkrótce pod tym linkiem. Jeśli będziesz potrzebować pomocy z instalacją modułu od cyber folka, chętnie pomogę. Możesz także poprosić o to administratorów serwerowni.

Przejdź do cyber folks