Wirtualna asystentka z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, a mimo to widać, że jej zawód wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Kim dokładnie jest wirtualna asystentka? Jakie usługi świadczy i kto może skorzystać z jej wsparcia? Tego i kilku innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!
Kim jest wirtualna asystentka?
Można śmiało stwierdzić, że wirtualna asystentka to poniekąd odpowiedź na wydarzenia ostatnich lat. Pandemia, lockdown i przeniesienie wielu biznesów do świata online sprawił, że znacząco wzrosło zapotrzebowanie na pracowników, którzy są w stanie pracować zdalnie. Idealnym rozwiązaniem okazała się wirtualna asystentka, czyli trend, który ma swoje zalążki w Stanach Zjednoczonych i chociaż nawet w naszym kraju już kilka lat temu zaczęto z niego korzystać, to widać, że dopiero teraz przeżywa swój rozkwit.
Tylko o czym właściwie mowa? Czym jest wirtualna asystentka? To najprościej mówiąc osoba, która świadczy usługi asystenckie, ale przez internet. Wirtualna asystentka świadczy bardzo różne usługi, a jej zakres pomocy zależy całkowicie od przedsiębiorcy. Ważne, by miało to związek z zadaniami, które da się wykonać internetowo. Zatem wirtualna asystentka jest alternatywą dla asystentów fizycznych zatrudnianych w firmach stacjonarnych, która zapewnia wymierne korzyści.
Przede wszystkim współpraca z taką osobą nie zobowiązuje do tworzenia miejsca w pracy w firmie i zapewnienia sprzętu. Nie trzeba też martwić się podnoszeniem kwalifikacji pracownika, czy ciągłym ulepszaniem sprzętu. Współpraca z wirtualną asystentką sprawia, że odchodzą też koszty związane z pracownikiem etatowym, ponieważ najczęściej mamy do czynienia z osobą, która sama jest przedsiębiorcą i rozlicza się za godzinę swojej pracy, wystawiając faktury klientowi.
Poza tym wszystkie faktury można wliczyć w koszty prowadzenia firmy, co jeszcze bardziej zwiększa korzyści finansowe. Do tego rozliczenia godzinowe sprawiają, że płaci się za rzeczywistą pracę i to w takim wymiarze, jakiego w danym momencie potrzebujemy. Samo skorzystanie z pomocy wirtualnej asystentki również jest bardzo proste, ponieważ wystarczy wybrać interesującą nas osobę i się z nią skontaktować. Współpraca może odbywać się internetowo, telefonicznie lub w każdy inny wirtualny sposób.
Jakie usług świadczy wirtualna asystentka?
Jak już zdążyliśmy wspomnieć, wirtualna asystentka świadczy wiele różnego rodzaju usług, które da się wykonywać internetowo, zdalnie lub telefonicznie bez osobistego kontaktu. Na pewno można liczyć na wsparcie przy wszelkiego typu pracach biurowych związanych z tworzeniem i porządkowaniem dokumentacji, obsługą bazy klientów, czy tworzeniem ofert. Wirtualna asystentka jest w stanie przejąć na siebie kontakty z klientami, prowadzić sekretariat, czy nawet konta w social mediach.
Do tego chętnie przejmuje na siebie rekrutacje pracowników, planowanie i organizację spotkań, czy podróży. Nie sposób pominąć również tego, że chętnie przejmuje na siebie wyszukiwanie różnego typu informacji, tworzenie prezentacji, czy oferuje pomoc w organizacji spraw prywatnych. Tym samym chętnie zajmie się rezerwacją wizyt u lekarza, zakupy online, czy załatwianie innych ważnych spraw.
Często można liczyć także na dodatkowe usługi w postaci copywritingu, co jest bardzo przydatne dla tych, którzy prowadzą własne witryny www. Każda wirtualna asystentka posiada swój zakres usług, więc zanim zdecydujemy się skorzystać z jej wsparcia, warto się z nim zapoznać, bo tylko w ten sposób można ocenić, czy będzie w stanie sprostać naszym oczekiwaniom.
Kto może skorzystać z usług wirtualnej asystentki?
Bazując na tym, co już udało nam się ustalić, można uznać, że wirtualna asystentka pozostaje do dyspozycji prężnie działających przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie zwykle tam potrzeba wsparcia osoby, która przejmie na siebie sprawy biurowe. Jednak wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na zebranie informacji, by dojść do wniosku, że mamy do czynienia z osobą, która pozostaje do dyspozycji każdego, kto znajdzie się w potrzebie.
Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy prowadzimy przedsiębiorstwo, czy też średniej wielkości firmy lub mały biznes. Z usług wirtualnej asystentki mogą korzystać także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, zwłaszcza jeśli nie są w stanie samodzielnie zmierzyć się z prowadzeniem spraw biurowych.
Dodatkowo wsparcie asystentki wirtualnej dostępne jest dla osób prywatnych, które są w trakcie realizacji ważnego projektu, czy po prostu potrzebują wsparcia przy lepszym zarządzaniu swoim kalendarzem.
Artykuł powstał w oparciu o rozmowę z wirtualną asystentką wirtualnanatalia.pl