Z poprzedniego wpisu wiemy już jak zainstalować sklep Prestashop używając dedykowanej chmury. To rozwiązanie jest szybkie i proste, ale nie jest pozbawione wad. Według mnie najważniejszą z nich jest to, że w tak postawionym sklepie nie będziemy w stanie za darmo zmienić standardowego szablonu. Oczywiście możemy zakupić szablon jak i dodatkowe moduły z oficjalnego sklepu i jeżeli mamy taki plan to można zdecydować się na takie rozwiązanie. Dodatkowym atutem będzie fakt, że hosting sklepu dostajemy już w pakiecie.

 

Teraz jednak zajmijmy się sytuacją w której posiadamy już szablon i chcemy zainstalować sklep, który będzie go używał. Pierwszym krokiem będzie odwiedzenie oficjalnej strony Prestashop i ściągnięcie spakowanej, najnowszej wersji. W chwili pisania tego tekstu jest to v1.6.1.5 zajmująca 21MB.  Następnie należy rozpakować paczkę i połączyć się z serwerem firmy hostującej, najczęściej używając do tego połączenia FTP. Jeżeli nie mamy wykupionego hostingu to zatrzymamy się na tym etapie i nie uda nam się zainstalować sklepu. Hosting to zasoby, które umożliwiają pracę sklepu. W ich skład wchodzą takie rzeczy jak: miejsce na serwerze, bazy danych, zasoby obliczeniowe i wiele innych rzeczy. Istnieje wiele firm oferujących takie usługi. Wiązanie się z którąś zazwyczaj jest na dłużej dlatego warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na wybór najlepszego dostawcy.

Jeżeli mamy już wykupiony hosting pozostaje wrzucić pliki Prestashop na serwer i kontynuować instalację. Wszystkie pliki muszą być wrzucone do jednego folderu, który będzie sprzężony z domeną. Teraz należy utworzyć bazę danych. To może brzmieć skomplikowanie, ale większość, jeżeli nie wszyscy dostawcy hostingu oferują kreatory zakładające bazy danych, więc w praktyce sprowadza się to do wypełnienia formularza. Sklepy prestashop korzystają z popularnego systemu zarządzania bazą danych MySQL.

 

Gdy pliki są już na miejscu i mamy bazę danych otwieramy przeglądarkę i wpisujemy adres domeny na której chcemy zainstalować sklep, upewniając się, że katalog do którego wrzuciliśmy pliki instalacyjne jest z nią powiązany. Jeżeli wszystko zrobiliśmy dobrze przeglądarka powinna nas przekierować na adres naszej domeny wydłużony o “/install”. Czyli np. http://testowysklep.pl/install.

Teraz pojawi się kilkustronny formularz w którym wypełniamy podstawowe dane i ustalamy dane dla konta administracyjnego. Na ostatniej stronie konfigurujemy dostęp do bazy danych, którą wcześniej utworzyliśmy. Po tym rozpoczyna się proces instalacji. Po udanej próbie otrzymujemy jeszcze informację o danych dostępowych do sklepu i konieczności usunięcia ze względów bezpieczeństwa folderu “install”. To wszystko, sklep został zainstalowany.

Front office sklepu